به نشانه های کرونا توجه کنیم

کووید-۱۹ افراد متفاوت را به‌طرق گوناگون تحت تأثیر قرار می‌دهد. بیماریِ اکثر افراد مبتلا خفیف یا متوسط است و بدون نیاز به بستری شدن بهبود می‌یابد.
شایع‌ترین علائم:‌
 • تب
 • سرفه خشک
 • خستگی
علائم کمترشایع:
 • درد و کوفتگی
 • گلودرد
 • اسهال
 • التهاب ملتحمه
 • سردرد
 • ازدست دادن حس چشایی و بویایی
 • بثورات پوستی یا تغییر رنگ انگشتان دست و پا

تحقیقات دانشگاه کالیفرنیای جنوبی (USC) توانست تعیین کند که علائم کرونا اغلب به ترتیب خاصی شروع می شوند.

این کشف ممکن است به افراد مبتلا به کرونا کمک کند تا خود را قرنطینه کرده و زودتر درمان شوند، که این می تواند نتایج بیماران را به طرز قابل توجهی بهبود بخشد.

پیتر کوهن، PhD، یکی از نویسندگان این مطالعه و استاد پزشکی، مهندسی زیست پزشکی و هوافضا و مهندسی مکانیک در USC گفت: “دانستن این ترتیب به ویژه زمانی مهم است که ما با چرخه بیماری هایی مانند آنفولانزا که با عفونت کرونا همزمان می شوند همپوشانی داریم.” “پزشکان می توانند تعیین کنند برای مراقبت از بیمار چه مراحلی باید طی شود و می توانند از وخیم شدن وضعیت بیمار جلوگیری کنند.”

دانشمندان از داده های چینی استفاده کردند

جهت پیش بینی ترتیب علائم، محققان میزان بروز علائمی که سازمان بهداشت جهانی (WHO) جمع آوری کرده بود را برای بیش از ۵۵۰۰۰ مورد تایید شده کرونا در چین مورد تجزیه و تحلیل قرار دادند. آنها همچنین مجموعه ای از تقریبا ۱۱۰۰ مورد را که بین دسامبر و ژانویه توسط گروه متخصص درمان پزشکی چین برای کرونا جمع آوری شده و توسط کمیسیون بهداشت ملی چین تهیه شده است، بررسی کردند.

دانشمندان برای مقایسه ترتیب علائم کرونا نسبت به آنفولانزا، داده های مربوط به بیش از ۲۰۰۰ مورد کرونا در آمریکای شمالی، اروپا و نیم کره جنوبی را که بین ۱۹۹۴- ۱۹۹۸ به مقامات بهداشتی گزارش شده بودند، تجزیه و تحلیل نمودند.

جوزف لارسن و داوطلب دکتری دانشگاه USC Dornsife گفت: “ترتیب علائم مهم است. دانستن این که هر بیماری به طرز متفاوتی پیشرفت می کند به این معنی است که پزشکان سریعتر می توانند تشخیص دهند آیا فرد  کرونایا بیماری دیگری دارد، که می تواند به آنها کمک کند تا تصمیمات درمانی بهتری بگیرند.”

زمان بندی علائم کرونا

بر طبق یافته های مطالعه، این ترتیب علائمی است که بیماران می توانند داشته باشند:

 1. تب
 2. سرفه و درد عضلانی
 3. تهوع و استفراغ
 4. اسهال

دکتر رابرت گلاتر، پزشک اورژانس بیمارستان لنوکس هیل در نیویورک گفت: “این مطالعه نشان داد که بیماران با آنفولانزای فصلی به طور معمول قبل از شروع تب، دچار سرفه می شدند. در واقعیت تشخیص این مسئله ممکن است دشوار باشد زیرا آنفلوانزا اغلب با علائمی از جمله کمر درد، لرز همراه با سرفه خشک شروع می شود.”

لاتر گفت یافته های این مطالعه “هنگام ارزیابی چندین بیمار در یک محیط بالینی شلوغ” به طور بالقوه مفید است. مطابق با این مطالعه، در حالی که آنفولانزا به طور معمول با سرفه شروع می شود، اولین علائم کرونا تب است.

نویسندگان این مطالعه نوشتند: نتایج ما این نظریه را پشتیبانی می کنند که باید از تب برای غربالگری جهت ورود به مراکز جمعی استفاده شود زیرا پس از شیوع ۲۰۲۰ مناطق شوع به بازگشایی می نمایند.

طیف وسیع علائم ویروس کرونا

گلاتر تجربه خود در درمان بیماران مبتلا به کرونا در شهر نیویورک را به اشتراک گذاشت.

وی گفت: “به طور کلی، گرچنند تب معمولاً بیشترین علامت اولیه عفونت کرونا است، اما واقعیت آنچه در خط مقدم می بینم متغیرتر است.” در واقع برخی بیماران ممکن است فقط با از دست رفتن حس بویایی یا چشایی ظاهر شوند و به غیر از این علائم دیگری نداشته و حالشان خوب باشد. من همچنین بیمارانی را دیده ام که پای Covid یا خون مردگی روی انگشتان پا (نوعی کبودی روی پوست) دارند که در پاسخ به التهاب حاد در غیاب تب، سرفه یا سایر علائم تنفسی رخ می دهد.

گلاتر گفت که در سایر بیماران نیز “ضعف، سردرد و سرگیجه” ایجاد شده است که از برخی جهات شبیه علائم سکته مغزی است ، در حالی که تب، سرفه یا هرگونه شواهدی از علائم تنفسی فوقانی ندارند.

وی گفت: “من همچنین بیمارانی را دیده ام که فقط با درد قفسه سینه، بدون هیچ گونه علائم تنفسی می آیند.” “شروع حالت تهوع، استفراغ و اسهال پس از بروز علائم تنفسی مانند تب و سرفه نیز ممکن است نشان دهنده ابتلای فرد به کرونا باشد.”

به گفته گلاتر، نکته اصلی این است که متخصصان مراقبت های بهداشتی باید هوشیار باشند و هنگام ارزیابی بیمارانی که ممکن است علائم مرتبط با این بیماری را داشته باشند ذهن خود را باز نگه دارند. “این علائم همیشه مطابق با آنچه در کتاب ها نوشته شده ظاهر نمی شوند، بنابراین وقتی به این فکر می کنید که چه کسی می تواند کرونا داشته/ نداشته باشد، باید سعی کنید تا حد امکان همه عوامل را در نظر بگیرید.

درک پیشرفت علائم کرونا مهم است

گلاتر گفت: “درک پیشرفت علائم افراد مبتلا به کرونا بسیار مهم است چرا که باعث می شود مانع از پیشرفت بیماری شویم – در واقع فرد را ایزوله کرده و افرادی که با وی تماس داشته را پایش کنیم. این برای ویروسی که دو تا سه برابر بیشتر از آنفولانزا واگیردار است و باعث شیوع خوشه ای می شود، کاملاً منطقی است.”

او همچنین گفت فهم اولین علائم، نه تنها باعث می شود بیماران خیلی سریعتر به دنبال آزمایش بروند، بلکه به آنها کمک می کند تا بعد از شروع اولین علائم، فاصله خود را از سایرین حفظ کنند. گلاتر گفت: یاد گرفتن علائم همچنین اهمیت ماسک زدن و رعایت بهداشت دست را بیشتر می کند.”

او همچنین فکر می کند ازدست دادن ناگهانی حس بویایی یا چشایی یا واکنش های التهابی پوستی مانند سرمازدگی، “کلیدهای بالینی مهمی هستند که می توانند کرونا را از آنفولانزای فصلی جدا کنند.”

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.